Medium’dan yayıncılar sinein bükülme niteliğinde yenilikler

2012 senesinde yeni bir blog enfrastrüktürsı olarak karşıtmıza çıkan ve tedricen sarplenen Medium.com, yayıncılar dâhilin katlanma niteliğinde yeni özellikler muhtevaeren Medium for Publishers‘ı tanılamattı.

Yeni Arayüz Seçenekleri
Medium‘un teşhisttığı yeni özellikler, bilhassa yayıncılar muhtevain kocaman örutubet taşıyor. Medium yayıncıları artık arayüz üzerinde farklı kişiselleştirme seçeneklerine iye olacak. Nitelik ve görsel tasarım seçimi yapabilecek, böylecene Medium yayınları birbirinin tıpkısı olmaktan kurtulacak. (Bkz: The Awl, Pacific Standard)

Medium 0

Basitçe İçerik Transferi
Özel meydan adı yararlanmaını WordPress.com‘un bilakis ücretsiz olarak sunan Medium, farklı yayınların Medium’a taşınmasını muhtevain de WordPress’e karşı bir atak gestaltyor. Elan önce WordPress eklentisiyle içeriklerin aynı anda Medium’a aktarılmasını sağlayan adım, bu su arşivdeki alfabeların Medium’a taşınması derunin bir mabeyinç sunuyor.

Medium 1

Ücretsiz çitndırma hizmeti sunan Medium, bu konuda etap atan yeni yayınların adını da veriyor (Time Inc.’s Money, The Hairpin, Women vs.) ve arkasının geleceğini söylüyor. Bu haberi daha duyan yayınlara da baplarının engelsiz bulunduğunu belirtiyor.

Medium yayınlarının her yere sükselı şekilde yetişmesinı istediklerini söyleyen Evan Williams, Facebook Instant Articles ve Google Accelerated Mobile Pages (AMP) dâhilin uyumluluk katkısızladıklarını da söyleyiş ediyor ve Medium’un taşınabilir öncelikli bir ortam olduğuna vurgu dokumayor.


Medium 3

İki Farklı Gelir Modeli
Medium’un karınerik üretimi dair yeni bir sahife heveslitığı malum. Fakat şimdiye derece Medium üzere yazar da herhangi bir gelir elde edemiyordu. Yeni tanıtılan test aşamasındaki 2 gelir modeli ise bundan sonra hem yazarların hem de Medium’un gelir elde etmesinin önünü açıyor.

Bu gelir modellerinden ilki sponsorlu hikayeler (Promoted Stories). Bu modelde öne çıkan yayıncılar kendi dâhileriklerinin üst kısmına dundaki kabilinden bir sponsorlu karınerik alabilecek.

Medium blog

İkinci hasılat modeli ise benim elan çok düşündüğüm ve beğendiğim üyelik (membership) modeli. Bu modeli seçen yayıncılar yalnızca üyelerden maaş belli bir ücret algı ve sadece üyelere özel derunerikler yayınlayabilecek. Medium, değişen oranlarda bir hisse algı. Serious Eats, True Magazine ve Great Jones Street bu modeli kullanan yayıncılardan bazenları olacak.

Medium blog 2

Evan Williams, bu yeniliklerin Perşembe sabahı (bize bakarak Perşembe dürüstşamı) devreye allıkınacağını söylüyor ve yeni yayıncıların ilgisini beklediklerini deyiş ediyor.

Yeni WordPress mi?
Elbet beceri olarak değil ama Medium’un yeni blog platformu olarak WordPress’in ilk senelerındaki üzere bir izlenim oluşturduğunu söyleyebilirim. Blogspot, Tumblr vb. blog enfrastrüktürlarından ziyade, elan özgün kucakerik üreticilerini kendine çeken Medium, iç etkileşim konusunda şimdiye kadar bayağı başarılı evet ve imdi dış kanallara yayılma dair girişim atıyor. öteki yandan yazarlara sunduğu hasılat modelleri bile senelerdir kanayan bir yaraya çare olma şansına ehil.

Geçen zaman paylaşmış olduğum, kötüdaki Medium makaslamaksı ise Medium’un yeni bir kitle iktisap etmek konusundaki başarısının ufak tefek bir göstergesi. Basitliğe ve mobiliteye örutubet vermesi, önümüzdeki dönemde Medium’un en mehabetli silahı olacak gibi gözüküyor.

medium

Yolırlatmak icabında Eylül 2015’te Andreessen Horowitz, Google Ventures ve Greylock Partners‘ın önderliğinde 57 milyon dolarlık Seri B plasmanı meydan Medium, Ekim 2015’te tamamen yenilenmişti. Tığ de geçtiğimiz dönemde Adrazzi blogunu Medium’a taşımıştık.

Daha önce okumadıysanız 1 sene önce paylaştığımız Medium Türkiye’nin hikayesine de oda atmanızı referans ederim.

Kök: https://medium.com/@kadinvsaglik

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *